درخت آرگان در مناطق نیمه بیابانی مدیترانه رشد می کند و به نوبه خود درختی سرسخت به حساب می آید. روغن آرگان از میوه های درخت آرگان طی یک فرایند چند مرحله ای تهیه می شود. این روغن یک روغن خالص و گران بهاست برای تهیه آن، هسته های موجود در میوه آرگان را مقداری برشته کرده و سپس آسیاب می کنند و به این ترتیب روغن آرگان به دست میآید. مغزهای بوداده نشده برای تهیه روغن آرگانی که در صنایع آرایشی بهداشتی استفاده میشوند کنار گذاشته می شوند. تا اوخر دهه 1980 روغن آرگان به عنوان یک محصول سنتی در امتداد جاده ها در مراکش به وسیله دستفروش ها به فروش می رسید؛ اما درحال حاضر به عنوان یکی از گران ترین روغن های گیاهی جهان شناخته می شود. این تغییر نتیجه یک برنامه ریزی فشرده توسط زنان محلی با هدف حفاظت و بهره برداری بیشتر از این روغن است.تحقیقات نشان میدهد که روغن آرگان خواص محافظت کننده ای بر قلب و عروق دارد و همین موضوع محبوبیت آن را در بین افراد بیشتر کرده است. برای قرن ها زنان در سرتاسر مدیترانه از روغن آرگان برای داشتن پوست ومویی شاداب تر استفاده کرده اند.

به طور سنتی روغن آرگان توسط زنان روستایی تهیه میشد به این صورت که پس از جمع آوری میوه های رسیده ، پوست و خمیر رسیده آن دور ریخته می شود و قسمتی تخم مرغی تحت عنوان آجیل آرگان به دست می آید. همانطور که پیشتر گفته شد این قسمت برشته شده و طی مراحلی روغن آرگان به دست می آید. اما امروزه در روش های صعنتی و آزمایشگاهی، روغن ارگان را میتوان از دانه های پودر شده توسط حلال هایی استخراج کرد.

این روغن سرشار از ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها، اسید های چرب ضروری و ویتامین e  میباشد.

تاثیرات روغن آرگان بر پوست ومو:

از کاربرد های این روغن با ارزش میتوان به احیای طبیعی پوست، افزایش خاصیت ارتجاعی موها و بازگردان درخشش و زیبایی به موهای کرد و بی روح اشاره کرد. همچنین خاصیت آنتی اکسیدانی قوی روغن آرگان باعث می شود که یک محافظ قوی دربرابر اشعه UV و خنثی کننده رادیکال های آزاد باشد.

هربار استفاده از روغن ارگان برای پوست ، باعث آبرسانی کامل به پوست شده و به آن رطوبت میبخشد. همچنین این روغن برای کمک به جوانسازی پوست و کاهش چین و چروک پوستی استفاده می شود. این روغن میتواند به عناون تقویت کننده ساقه مو استفاده شود و باعث درخشندگی و صافی موها شود.

روغن آرگان به عنوان یک ترمیم کننده بسیار خوب برا بهبود آثار ترک های پوستی و جلوگیری از به وجود آمدن آن ها شناخته می شود.

ترکیبات روغن آرگان به طور اختصاصی :

این روغن به طور عمده از اسیدهای چرب و انواع ترکیبات فنلی تشکیل شده است و بیشتر محتوای اسیدهای چرب این روغن اسید لینولئیک و اسید اولئیک می باشد. تقریبا 29 الی 36 درصد از روغن ارگان را امگا 6 تشکیل داده است که همین امر آن را به یک ماده مغذی ضروری تبدیل می کند.اسید اولئیک یک چربی بسیار سالم است و همچنین در روغن زیتون یافت می شود و به دلایل تاثیر مثبت، از آن به عنوان ترکیب کمک کننده به سلامت قلب یاد می شود. همچنین روغن آرگان دارای مقادیر قابل قبولی از ویتامینE است که برای سلامت پوست ، مو و چشم ها ضروری می باشد. این ویتامین دارای خواص آنتی اکسیدانی قوی ای می باشد .

یک مطالعه اخیر تاثیر روغن آرگان را در کاهش نشانه های التهابی در موش هایی که با آن تغذیه شده بودند و سپس در معرض سمیت شدید کبدی قرار گرفتند نشان داد.علاوه بر این تحقیقات نشان میدهند که روغن آرگان در صورتی که به طور مستقیم روی پوست استفاده شوند باعث کاهش التهاب ناشی از جراحات یا عفونت ها می شود.

تاثیر  روغن آرگان بر عملکرد قلبی عروقی :

تحقیقات نشان میدهند که افرادی که به طور منظم روغن آرگان مصرف می کنند سطوح پایین تری از کلسترول در خون را دارند و همچنین میزان لیپوپروتئین  LDL در آنها کمتر است. این روغن سطح تری گلیسیرید را در مردان کاهش میدهد و بنابراین انتظار میرود مصرف منظم آن پتانسیل جلوگیری از چاقی را داشته باشد. روغن آرگان میتواند تجمع پلاکتی را مهار کند. پس به دلایل بالا روغن آرگان میتواند ماده ای مفید برای سلامت قلب و عروق به حساب بیاید اما با این حال تحقیقات گسترده تری بر روی این موضوع در حال انجام است.

تاثیر روغن آرگان بر بیماری دیابت:

تحقیقات نشان میدهد که روغن آرگان ممکن است نقش مثبتی در پیشگیری از دیابت داشته باشد. در مطالعاتی بر روی موش ها نتیجه گیری شد که گروهی که در تغذیه خود روغن آرگان داشتند به میزان قابل توجهی درمقدار قند خون ناشتایشان کاهش داشتند.دانشمندان علت این پدیده را تا حد زیادی به ویژگی های آنتی اکسیدانی روغن آرگان نسبت داده اند. با این حال تحقیقات بر نمونه های انسانی نیز درحال انجام است.

تاثیر روغن آرگان بر پیری پوست:

روغن آرگان پس از توزیع گسترده در بازارهای جهانی، به سرعت تبدیل به یک عنصر محبوب در بین محصولات مراقبت از پوست شد و تحقیقات نشان میدهد که مصرف روغن آرگان با تاثیری که بر کاهش التهاب و استرس دارد به کند کردن روند پیر شدن پوست کمک میکند و همچنین این روغن پس از استعمال بر روی پوست از ترمیم پوست شما پشتیبانی کرده و پوستی سالم و شاداب را به شما هدیه میدهد. برخی مطالعات این روغن را برای افزایش خاصیت ارتجاعی پوست وآبرسانی به خصوص در زنان یائسه پیشنهاد می کند.

نقش روغن آرگان بر ترمیم زخم:

روغن آرگان میتواند بر بهبود زخم تاثیر مثبت بگذارد. طبق آزمایش هایی که بر گونه های غیر انسانی انجام شده است ، مشخص شده است که روغن آرگان باعث افزایش قابل توجه میزان بهبود زخم پس از بروز سوانح سوختگی میشود.

تاثیر روغن آرگان بر سرطان:

روغن آرگان ممکن است بتواند رشد و تولید برخی از سلول های سرطانی را کند کند. یک مطالعه از روغن آرگان برای درمان سلول های سرطانی پروستات استفاده کرد. این عصاره بدست امده از روغن آرگان رشد سلول های سرطانی را تا 50 درصد در مقایسه با گروه شاهد کند کرد.  در مطالعه دیگر مخلوطی از روغن آرگان با ویتامین E در دوز دارویی ، میزان مرگ سلولی را در نمونه سلول های سرطان سینه و روده بزرگ افزایش داد و با این حال هنوز هم تحقیقات بر روی آثار ضد سرطان روغن آرگان ادامه دارد.

تاثیر روغن آرگان بر فعالیت غده تیروئید:

هورمون های تیروئیدی و متابولیسم های اسید های چرب تا حدود زیادی با یکدیگر مرتبط هستند . تحقیقات نشان داده است که اسید های چرب غیر اشباع احتمالا میتوانند از کم کاری غده تیروئید جلوگیری کنند. اما هنوز هم بررسی و تحقیق های زیادی برروی این موضوع درحال انجام است.

روغن آرگان به عنوان یک مکمل غذایی:

طعم خاص و خواص دارویی روغن آرگان این ماده را تبدیل به یک روغن پرطرفدار در 10 سال اخیر کرده است. با توجه به مزایای زیادی که این روغن به خصوص برای سالمندان دارد نتایج دلگرم کننده ای مبنی بر به دست اوردن جایگاه روغن آرگان در برنامه غذایی و مراقبتی وجود دارد. اما باید توجه داشته باشید به علت گران بها بودن این روغن و وجود متقلبان زیادی در امر فرآوری این روغن و رساندن آن به دست مشتریان خیلی نمیتوان بر استفاده منظم و گسترده آن در جهان امیدوار بود .

به طور یقین با توجه به آثار مثبت این ماده بر سلامتی انسان ، مصرف روغن آرگان  میتواند از جهات زیادی بر زندگی افراد تاثیر بگذارد.

منابع:

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.1002/ejlt.200700220

https://watermark.silverchair.com/j.2042-7158.2010.01190.x.pdf?token=AQECAHi208BE49Ooan9kkhW_Ercy7Dm3ZL_9Cf3qfKAc485ysgAAAt0wggLZBgkqhkiG9w0BBwagggLKMIICxgIBADCCAr8GCSqGSIb3DQEHATAeBglghkgBZQMEAS4wEQQMimJcysydoW9jNzz_AgEQgIICkH7QzK8ohBgwua3iT7XQ8MoxM4k9grwSoODTQizwPLz3Y8BhMglWVJtlvZEa6jE0l6a61BNqnzV-BrCLNgmf_bvy94VFQnq6xSDk3-b7eqBbj9BXLd1rnbZZQcTVhw3SHfK9X3y8hmHN2rkC5lWAsR7CtKbmm0snJwfIHLPPAKtkVGKDl8-YF7xllRj3R0tB6UA7gs1sr4uy8ugUEytQMwONBci-0Zx9KOf5oZEpGdEXYs0penxMcDycCN881BGNLawx-1u0ry6S1n2nEEQqA64zid0H8XUvfUseD9h7DoqnaHAszsvjVoRjOy43k19cOFJ_5Rv3PV8BfkkHRDe-qtaWOrvySc6uqyOj4Fry1t4mTWaKmcVLwIZJWjMVqp9dPnc1ll8HWtIhSpvqme3pPhZuWONsCiwfSQhAc0W5XkMt9LhmirFYQPzM936NUzNYXzuFxpl_KuIXZ6Cql43Tb6368K-AtVsA9ncqz7HItif_3zsk8uespVB_odK5h9VgvLlh608EDPdHPSWIcJSGnhrcye6Yzlc5-7Cdvy1g4ilub1GGyVglSJni5k8-YiqNty6l9NkfA-y6oj0ZjSdog2vS8I6R2izR_saYsUpHlRQ0kmZpFDQAaVn-Y6COKVRNJpkCoDBJGQIZ_LkoSoOMGqcZ6oGtFVRpB2q48B8hdPT19yYQxM-XyGGDS92iKUBAslkDf6cztZ5a1EWXFc-YVPDD6nHB14kekhu_gzzOydzcTovGl6jiKgkPRPofHg5NJl5WVPtKMQTh8msbUaduD70hZamPZJZT9iGbwPeKQxSxAkMkHqmFaQqtdL5Tnh8yhvWVI_zsoDbDD0KowbEfhtOC4DYLaTMaLbuv-D-Y_0ea