پیدایش کووید-19 :

در اواخر دسامبر 2019 مجموعه ای از موارد مشابه ذات الریه در ووهان چین گزارش شد. چندروز بعد، عامل ایجاد کننده این حالت مرموز بعنوان یک ویروس جدید به نام کرونا ویروس معرفی شد. این ویروس عامل سندروم موقت حاد تنفسی و یک بیماری عفونی شناخته شد. تا پایان فوریه 2021 بیماری جهانی کروناویروس که به سرعت درحال تکامل است منجر به بیش از110میلیون سندروم حاد تنفسی و عفونت دستگاه تنفسی شده است. درمان این بیماری شامل داروهای ضدویروسی، مهارکننده های پروتئاز،آنتی بادی های مونوکلونال و رمدیسیور است. کروناویروس ها متعلق به خانواده گسترده coronaviridae هستند که می توانند گونه های مختلفی را آلوده کنند. بنابراین یک خطرعمده برای سلامت عمومی و اقتصاد جوامع خواهد بود.

جهش ویروس  کرونا(کووید-19)  و پیدایش سویه های جدید:

این ویروس میتواند در مخازن طبیعی و در بدن میزبان جهش پیدا کرده و سویه های جدیدی را ایجاد کند. کرونا مانند همه ویروس ها نیاز به استفاده از سلول های میزبان مانند سلول های انسانی دارد تا از خودش کپی کند و منتشر شود.اما روند کپی کردن کاملا بی نقص نیست و خطاها اغلب با نام جهش  شناخته می شوند و گاها اتفاق میافتند.بیشتر خطاها کوچک هستند و نحوه رفتار ویروس را به طور معنی داری تغییر  نمیدهند؛اما برخی از خطاها بزرگتر هستند وتغییرات بزرگتری را در ساختار ویروس ایجاد میکنند. انها میتوانند ویروس را به قدری تغییر دهند که باعث شوند سریعتر پخش شود یا از سیستم ایمنی شما پنهان شود یا حتی با واکسن ها و درمان ها مقابله کند.نوترکیبی ژنتیکی مکرر کروناویروس ها منجر به تولید انواع جدیدی از ویروس کرونا شده است. گاهی اوقات افراد به طور همزمان به دو نسخه از ویروس کرونا مبتلا میشوند به عنوان مثال اگر به ک مکان شلوغ بروید که در انجا چندین نفر الوده شده اند ممکن است ویروس های بیشتر از یک نفر از انان را تنفس کنید و این امکان وجود دارد که دو ویروس به طور همزمان به یک سلول حمله کنند؛ هنگامی که ان سلول شروع به تولید سلول  های جدید میکند ممکن است ماده ژنتیکی جدید با هم مخلوط شوند و بطور بالقوه ویروس های جدیدی را تولید کنند. احتمال ترکیب مجدد کرونا ویروس ها غیر معمول نیست اما بیشتر این در هم ریختگی های ژنتیکی به بن بست برخورد می کنند. تا کنون حدود 5سویه آلفا،بتا،گاما،دلتا و اومیکرون در حال گردش در سراسر جهان شناخته شده است. تمامی این ویروس ها دارای ویژگی های مختلفی از نظر تخریب سیستم ایمنی هستند.

سویه جدید دلتا کرون ترکیبی از اومیکرون و دلتا:

 بر اساس بررسی های جدید نوع جدیدی از ویروس کرونا جهش پیدا کرده است و منجر به تشکیل سویه جدیدی از کرونا به نام دلتاکرون می باشد. محققان از این سویه به عنوان کرگدن خاکستری یاد می کنند. با ظهور دلتاکرون نگرانی های بیشتری در راه است. با توجه به تجزیه و تحلیل های اولیه برروی زنوم این سویه ،نوترکیبی در ژن خاصی رخ داده است. در بسیاری از کشور ها با برداشته شدن محدودیت ها و بازیابی آزادی های اجتماعی احساس عمومی مبنی بر پایان یافتن بیماری و همه گیری وجود دارد.و همین موضوع باعث افزایش روند ابتلا و نهایتا ایجاد گونه های جدید ویروس می شود. همانطور که حدس میزنید سویه دلتاکرون ترکیبی از سویه های اومیکرون و دلتا می باشد.

کشف سویه دلتاکرون:

سویه دلتاکرون در7 ژانویه توسط دانشمندان شناسایی شد.طبق آمار به نظر میرسد 33 مورد ابتلا در فرانسه، 8 مورد در دانمارک، یک مورد در آلمان و یک مورد در هلند گزارش شده است. توالی ژنتیکی دلتاکرون از سایر سویه ها متفاوت به نظر میرسد.بیشتر توالی ژنتیکی دلتاکرون مشابه سویه دلتا می باشد.طبق بررسی ها مشخص شد که ممکن است سویه دلتاکرون در کشورهای مختلف تفاوت های جزئی باهمدیگر داشته باشند. درحال حاضر تعداد موارد ابتلا به سویه دلتاکرون در حدی نیست که بتوان آثار و رفتار ویروس را به طور دقیق شناسایی کرد و همچنان گسترش سویه اومیکرون ادامه دارد. طبق بررسی ها به این نتیجه رسیده اند که دلتاکرون بیشتر شبیه به سویه اومیکرون عمل میکند درصورتی که از نظر ژنتیکی شبیه به دلتا می باشد.

آیا سویه دلتا کرون مخرب است ؟

تصویرسویه دلتاکرون ممکن است نگران کننده به نظربرسد اما دلایل متعددی وجود دارد که نباید نگران این سویه باشیم چرا که طبق گفته متخصصین، اینکه دلتاکرون از ژانویه ایجاد شده اما هنوز توانایی رشد تصاعدی را از خود نشان نداده است برای یک سویه نوترکیب کرونا امری بعید است پس جای نگرانی برای همه گیری مجدد وجود ندارد. طبق تحقیقات ، سویه دلتاکرون دارای یک نوع پروتیئین خاص از سویه اومیکرون است.و در بررسی های ژنوم دلتاکرون مشخص شد که ژنی که پروتئین سطحی ویروس را رمزگذاری می کند که به اسپایک معروف است تقریبا به طور کامل از اومیکرون می آید و بقیه ژنوم دلتا می باشد.هنگامی که صحبت از حمله به سلول ها می شود، پروتئین اسپایک مهم ترین بخش یک ویروس هنگام حمله به شمار می آید. به طوری که حتی آن را هدف اصلی آنتی بادی های تولید شده در اثر عفونت و واکسن ها می دانند پس همان راهکار های دفاعی ای که مردم برای سویه اومیکرون به کار می بردند مثل تزریق واکسن ها ومکمل های تقویتی و استفاده از ماسک و سایر روش ها ، برای سویه دلتاکرون نیز موثر خواهد بود. با توجه به اینکه اکثر ویژگی های ویروس شناخته شده؛ عملکرد دلتاکرون مشابه اومیکرون می باشد و آن را از این جهات سویه کم خطر تری می دانند. اما هنوز هم بررسی های ازمایشگاهی به نتیجه قطعی ای نرسیده اند و هنوز برای رسیدن به نتایج نهایی باید منتظر افزایش تعداد مبتلایان به این سویه باشیم تا بتوانیم عملکرد سویه دلتاکرون را بهتر مشاهده کنیم .

پیشگیری:

با تغذیه مناسب،ورزش روزانه و استفاده از ویتامین ها و مکمل های تقویت سیستم ایمنی مانند ویتامین سی،پاورفیت،ویتامین دی و شربت سینوپرت می توان از ابتلا به این نوع بیماری جلوگیری کرد.

منابع:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9008264/

https://www.nature.com/articles/d41586-022-00149-9

https://www.nytimes.com/2022/03/11/science/deltacron-coronavirus-variant.html